Навигация
  .:: Начало
  .:: Структура и           състав
  .:: Научна и приложна дейност
  .:: Архив на ЕИМ
  .:: Национален етнографски музей
  .:: Фондове и         колекции
  .:: Изложби
  .:: Търсене
  .:: Връзки
  .:: За контакти
  .:: Карта на сайта
  .:: English


 Фондове и колекции

 

Фонд „Традиционно народно облекло“ /Продължение/

В Етнографския музей се съхранява и възрожденско градско облекло от Панагюрище, Котел, Копривщица. В последните години има попълнения от официални рокли с традиционни шевици /възстановки/ и градски рокли и костюми от 20-те години на XX в.

Мъжкото облекло се дели по цвета на горните дрехи на белодрешно и чернодрешно.

Белодрешната носия се състои от туникообразна риза, гащи /беневреци или димии/, пояс и горни дрехи от бяла тепана тъкан. Горните дрехи определят силуета на носията, украсата й е линеарни везбени мотиви и обтоки от цветен гайтан по пазвите, ръкавите и клиновете. Представителни образци се съхраняват от Белоградчишко, Трънско, Ломско, Ботевградско, Врачанско, Никополско.

Чернодрешната мъжка носия включва риза, потури, пояс и горна дреха /елек, аба, антерия/ изработени от черен вълнен шаяк. Потурите са широки, с богата украса от черен гайтан. Най-впечатляващи са колекциите от Сливенско, Ямболско, Силистренско, Смолянско.

Мъжките носии в Западна България са смесица от двата типа – бели беневреци с тъмносини горни дрехи. Такива са съхраняваните от Софийско.

Фонд “Традиционно народно облекло” съхранява обредни носии на лазарки от Поморийско, Сливенско, Софийско, Санданско, на коледари – от Сивенско, Силистренско, Добричко.

Етнографският музей притежава сравнително малка колекция от детски традиционни костюми. Най-представителни са от Софийско, Ломско, Берковско, Елховско, Трънско, Кулско.

Към всеки тип носия има специфични забраждания и косичници, както и различни допълнения, каквито са например чорапите, ръкавиците и кожусите през зимния сезон.



Copyright © 2005 Ethnographic Institute with Museum. All rights reserved.